Ābolu etiķis ir skābes šķīdums, ko iegūst ābolu sulas fermentācijas procesā. Taukus sadedzinošo efektu nodrošina etiķskābes kombinācija ar augļu pektīniem.
Bez tam ābolu etiķis satur vērtīgas minerālvielas, mikroelementus un vitamīnus, kā arī etiķskābi, pienskābi, propionskābi, enzīmus, aminoskābes, kāliju un ābolu pektīnvielas. Ābolu etiķa skābes sastāvs organismam ir drošs un labvēlīgs.
Iekšķīgai lietošanai ābolu etiķi lieto pa vienai līdz trijām tējkarotēm pirms katras ēdienreizes.
Ābolu etiķa labvēlīgā ietekme:
*Aizcietējumu profilakse Ar gadiem gremošanas trakts kļūst arvien kūtrāks un izdala mazāk skābo gremošanas sulu, pepsīnu un gremošanas enzīmu, tādējādi radot aizcietējumus. Pārtikai pievienojot šķiedrvielas, piemēram, pektīnu, ko satur ābolu etiķis, mēs uzlabojam peristaltiku un izvadīšanas un uzsūkšanās funkcijas.
*Asinsspiediens Ābolu etiķis satur kāliju un dažas citas vielas, kas padara asinis šķidrākas, tādējādi kontrolējot asinsspiedienu un trombožu risku.
*Cukura diabēts Diabēta iemesli var būt ļoti dažādi, tā ir nopietna slimība, kas prasa rūpīgu mediķu uzraudzību, medikamentozu terapiju un striktus diētas ierobežojumus. Taču ābolu etiķa šķiedrvielas labvēlīgi ietekmē asins glikozes līmeni.
*Saaukstēšanās Ābolu etiķi var veiksmīgi izmantot saaukstēšanās profilaksei un ārstēšanai, kā arī lietot ābolu etiķi ar pipariem komprešu veidā krūškurvja sildīšanai.
*Astma Pētījumi ir pierādījuši ābolu etiķa atvieglojošo ietekmi astmas slimniekiem, gan regulāri lietojot iekšķīgi, gan lietojot komprešu veidā.
*Gremošana Pepsīns un sālsskābe ir ļoti svarīgi komponenti barības sagremošanai, to deficīts izraisa gremošanas sistēmas kūtrumu, pūšanas un rūgšanas procesu attīstību zarnās, atkritumvielu uzkrāšanos. Ābolu etiķa skābās īpašības kompensē dabīgo skābo gremošanas sulu trūkumu un novērš nevēlamās parādības.
*Kaulaudi Ābolu etiķī atrodamās minerālvielas, piemēram, mangāns, magnijs, kalcijs, silīcijs un dzelzs uztur kaulu masu, padara tos spēcīgākus un darbojas osteoporozes profilaksei.
Tāpat runā, ka ābolu etiķis ir visai noderīgs arī slaiduma uzturēšanai vai iegūšani. Par šo faktu gan speciālistu domas dalās, jo daži uzskata, ka ābolu etiķis kopā ar nelabvēlīgajiem toksīniem un citām kaitīgam vieliņām no organisma izvada arī kalciju un citas vērtīgas minerālvielas.
Tāpēc vajadzētu atcerēties, ka visā ir jāievēro mērenība un piesardzība, arī lietotjot ābolu etiķi!
Lūk eksperta viedoklis par ābolu etiķa lietošanu: /Andis Brēmanis, dietologs/
"Etiķis veidojas īpašas raudzēšanas rezultātā. Vitamīni, pektīns un būtiskas lietas etiķī ir minimāli. Ābolu etiķī ir etiķskābe, arī citas organiskās skābes, kas tam dod īpašu aromātu. Tāpēc piešķir vērtību ar to, ka organiskās skābes var veicināt nevajadzīgo sāļu saistīšanu organismā un izvadīšanu. Ābolu etiķi var lietot kā piedevu pie salātiem, izmantot dzērienu, piemēram, limonādes, gatavošanā mājās. Izmantot ābolu etiķi vājēšanai un dzert šādā nolūkā pa glāzei nebūs lietderīgi. Nav prātīgi, ka organisms uzņem etiķi lielā daudzumā. Farmakoloģijas grāmatās ir rakstīts, ka pastiprināta etiķa lietošana izsauc patoloģisku novājēšanu – tiek traucētas normālas aknu funkcijas, un līdz ar to tās nespēj pildīt vielu sintēzes funkciju, un tad radīsies slimīga novājēšana, bet vājēt vajag veselīgi. Ābolu etiķis ir jālieto mērenā daudzumā!"
Avots: http://www.tvnet.lv/sievietem/vesela/75530-abolu_etika_dieta |