Kā jau zinām, šogad, Ķīniešu jaunais gads sākas 3.februārī plkst. 4:32 (pēc Latvijas laika). Dažus nosacījumus, kā labāk to sagaidīt jau varējām izlasīt iepriekš, bet vēl būtu labi padomāt par ķīniešu tradīcijām jaunā gada sagaidīšanā, kas izkoptas gadu simtiem, un kuras paši ķīnieši vēl arvien ievērojot, pat ja kāds neticot to ietekmei :) Ķīniešu Jaunais gads atšķiras no tradicionālā gada tādēļ, ka līdz 1912.gadam, kad tika dibināta Ķīnas Republika, ķīnieši izmantoja tā saukto zemnieku kalendāru, kas ir atkarīgs gan no Mēness, gan Saules un tiek dēvēts par lunisolāro. Pēc 1912.gada ķīnieši pārgāja uz gregoriāņu kalendāru. Zemnieku kalendārs paredz to, ka atkarībā no Mēness fāzēm tiek arī noteikti mēneši. Ik pa diviem vai trijiem gadiem tiek pielikts klāt viens mēnesis, lai izlīdzinātu radušos starpību, tāpēc attiecībā uz gregoriāņu kalendāru ķīniešu Jaunā gada datums ir plūstošs, un tas var būt janvārī vai februārī.
Tātad, nelielam ieskatam - vēl dažas lietas, ko un kā tad labāk darīt Ķīniešu jauno gadu sagaidot?
Vecgada vakars un Jaunā gada diena ir ģimenes svētki, tas ir laiks ģimenes kopā būšanai un pateicības laiks aizejošajam gadam. Senāk bija pieņemts ziedot dāsnas dāvanas no saimniecības apcirkņiem Debesu un Zemes labajiem spēkiem. Rituāla spilgtākā daļa ir cienasta atstāšana senčiem. Simboliski tas nozīmē pagātnes un tagadnes vienotību. Aizgājušie senči tiek pieminēti ar dziļu cieņu pateicībā par to, ka tieši viņi nodrošinājuši pamatus šodienas labklājībai ģimenē.
Daži ticējumi par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt Jaunajā gadā: · Mājoklim jābūt iztīrītam līdz Jaunajam gadam. Visi uzkopšanas piederumi un tīrīšanas līdzekļi vecgada vakarā jānoslēpj no acīm, piemēram, pieliekamajā. · Jaungada dienā nedrīkst slaucīt putekļus, jo tā var aizslaucīt veiksmi. · Slaukot grīdu, tas jādara virzienā no ieejas durvīm uz centru, tad jāsavāc un jāiznes. Nekad nedrīkst slaucīt grīdu "cauri istabām", t.i. pāri slieksnim. · Vecgada vakarā jātur durvis un logi vaļā, lai vecais gads tiek projām. · Līdz Jaunajam gadam jānomaksā visi parādi. · Pirmajā dienā neko nedrīkst aizņemties. · Nedrīkst mazgāt matus. · Jāizvairās no lamāšanās, rupju vārdu un vārdu ar sliktu nozīmi lietošanas. · Nedrīkst pieminēt nāvi un miršanu, spoku stāsti Jaunajā gadā ir 100% tabu! · Jāizvairās no pērnā gada biežas pieminēšanas. · Nevajadzētu lietot asus priekšmetus: šķēres, nažus, īlenus.... · Ja cilvēks pirmajā gada dienā raud, viņš raudās visu gadu. Tādēļ bērniem nekas netiek liegts un viņi nesaņem sodu, pat, ja uzvedušies neciešami.
|